Mantolama

Binaların ısı yalıtımının sağlanması için en elverişli yöntem olan mantolama uygulamaları, Yapıların su sızdırmazlığının sağlanması için su yalıtımı, yangından korunmak ve etkilerini en aza indirmek için yangın yalıtımı, ses faktörünü en aza indirmek için ses yalıtımı, dış cepheler de jotun boya uygulması , cephe tadilatı, bina ve daire tadilatı ve fabrika tadilatı uygulamalarımızla hizmetinizdeyiz. Estetik kazandırmak, nitelik gelişmelerini sağlamak ve elbette tasarruf elde etmek için hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Dış Cephe Mantolama

Teknik Bilgiler

Dış cephe mantolama, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan ve bina içerisindeki ısıyı muhafaza etmek için kullanılan bir mantolama uygulamasıdır. Bir nevi bina kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Mantolama çeşitleri arasında en çok tercih edilen ısı yalıtım sistemidir. Dış cephe mantolama esnasında kullanılan malzemeler ise şöyledir;

EPS
XPS
Karbonlu EPS
Taşyünü ısı yalıtım levhaları


EPS Mantolama
EPS (Expanded Polistren), petrolden elde edilmiş, termoplastik, kapalı gözenekleri olan ve genel olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. EPS levhalarında yaklaşık olarak (1 m³ EPS’de 3 ile 6 milyar) küçük ve kapalı gözenek hücresi bulunur. Bu hücreler içerisinde %98 civarı hareketsiz ve kuru hava barınır.
Bu özelliklere sahip EPS’ler ekonomik ve üstün ısı yalıtım özelliklerine sahip olduklarını gösterirler. Ürünün performansı ve kullanım ömrü boyunca bu değer sabit kalır. Kısacası bu malzeme son derece iyi bir malzemedir. Kalınlığı incelmez, ısı iletkenliği azalmaz ve diğer özelliklerinde hiç bir bozulma görülmez. Ayrıca EPS istenilen yoğunlukta üretilebilir. Yalıtım amacıyla genel olarak 15-30 kg/m³ yoğunluğunda kullanılır. EPS levhalar çok hafiftir ve cepheye fazla yük bindirmez. EPS mantolama bina iç ve dış duvarlarında uygulanırlar.

Karbonlu EPS Mantolama
Karbonlu EPS, içerdiği grafit usu reflektörleri ile yalıtımı geliştirilmiş bir EPS yani Expanded Polistren çeşididir. Karbonlu EPS’ye rengini veren gri de bu grafit ısı reflektörleridir. Bu grafit, sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS’ye göre yalıtımın daha iyi olmasına yardımcı olur.
EPS düşük yoğunluklarda bile ısı iletken grubu 035’e (TS7316 EN 13163) dahildir. Düşük yoğunluklarda ısı iletkenlik grubunun 035 olması sayesinde konvansiyonel EPS’ye göre çok daha az yada daha önce malemelerle aynı ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Karbonlu EPS mantolama uygulaması bina iç ve dış duvarlarına uygulanmaktadır.

XPS Mantolama
Homojen bir hücre yapısına sahip, yalıtım amaçlı üretilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Polistirenden üretilir. Açılımı Extrude Polistren’dir ve sert bir köpüktür. Basma mukavemeti yüksek, ısı iletkenlik değeri iyi, B1 yangın sınıfına giren ve bünyesine su almayan hatta nemden etkilenmeyen bir malzemedir.
Genel olarak bina iç ve dış duvarlarına uygulanır. Zemin izolasyonlarında, su basmalarında çatı izolasyon işlemlerinde de kullanılır.

Taşyünü Mantolama
Taşyünü mantolama malzemesi, bazalt taşının yaklaşık olarak 1350-1450°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi ile oluşturulur. Bazalt taşı inorganik bir ham maddedir. Aynı zamanda yerli olarak temin edilmektedir.
Taş yünü kullanım yerine ve amacına göre farklı boyutlarda hatta farklı teknik özelliklerde üretilebilir. Değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru, dökme şeklinde üretilebilen taş yününün ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı amacıyla da kullanıldığı bilinir.

Fugalı / Yalı Baskı Mantolama
Fuga mantolama dış cephe kaplamaları arasında kullanılan ve genel olarak çatlamayı ve yine estetik görünümü sağlamak amacıyla yapılır. Fugalı mantolama uygulaması hem estetik görünüm sağladığı için hemde uygulamada dekoratif sıva ve boya uygulama aşamasında ek oluşturmadan sonlandırma yapıldığı için tercih edilmektedir.


İstenilen renge boyanabilir.

Dış Cephe
İç Cephe
Döşeme
Çatı